Mazgaon Road, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAMFH1760Q1ZR
Approx. Rs 42,00,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Power Rating | 1500kva |
| Brand | caterpiller |
| Phase | Three Phase |
| Cooling System | Oil Cooling |
| Compliance | CPCB II |
| Enclosure Type | Open |
Approx. Rs 20,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Rated Power | 625kva |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Cooling System | Water Cooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Rated Voltage | 440 V |
| Start Type | Auto Start |
| Usage | Industrial |
| Engine Brand | Cummins |
Providing top-quality Diesel Generator Sets and Electric Motors since 1945 in Mumbai. Experience reliable power solutions tailored to your needs. ??House Of Power Equipments ?? ? #generator sets upto 2875kva ? #ElectricMotors upto 3000hp ? #Power #transformers upto 10mva ? #cables #pumps ? #compressors #gears ? #geared motors ? #cranes #hoist #DELHIWALA'S... providing power solutions since 1??9??4??5?? 75 glorious years of service to the industry!
Approx. Rs 8,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Rated Power | 160 kVA |
| Power | 250 kVA |
| Engine Brand | Cummins |
| Genset Type | Silent |
| Product Condition | Used |
| Fuel Type | Diesel |
| Compliance | CPCB II |
| Phase | 3 Phase |
| Noise Level | Silent or Soundproof |
| Usage/Application | Commercial |
| Color | Green |
Approx. Rs 2,75,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Power | 30 kVA |
| Compliance | CPCB II |
Approx. Rs 1,90,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Power | 15 kVA |
| Compliance | CPCB II |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 3,15,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Compliance | CPCB II |
Approx. Rs 6,70,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 40kva |
| Rating kW | 32 kW |
| Fuel Tank | 100 L |
| No of Cylinders | 3 |
| Frequency | 50 Hz |
| Cooling System | Liquid |
Additional Information:
Approx. Rs 2,25,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Compliance | CPCB II |
Approx. Rs 2,25,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Compliance | CPCB II |
| Power | 30 kVA |
Approx. Rs 2,90,000 / PieceGet Latest Price
Providing top-quality Diesel Generator Sets and Electric Motors since 1945 in Mumbai. Experience reliable power solutions tailored to your needs. ??House Of Power Equipments ?? ? #generator sets upto 2875kva ? #ElectricMotors upto 3000hp ? #Power #transformers upto 10mva ? #cables #pumps ? #compressors #gears ? #geared motors ? #cranes #hoist #DELHIWALA'S... providing power solutions since 1??9??4??5?? 75 glorious years of service to the industry!Approx. Rs 40,00,000 / PieceGet Latest Price
Providing top-quality Diesel Generator Sets and Electric Motors since 1945 in Mumbai. Experience reliable power solutions tailored to your needs. ??House Of Power Equipments ?? ? #generator sets upto 2875kva ? #ElectricMotors upto 3000hp ? #Power #transformers upto 10mva ? #cables #pumps ? #compressors #gears ? #geared motors ? #cranes #hoist #DELHIWALA'S... providing power solutions since 1??9??4??5?? 75 glorious years of service to the industry!Explore More Products
© House of Power Equipments. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited