Mazgaon Road, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAMFH1760Q1ZR
Approx. Rs 1,60,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 25 kVA |
| Material | MS |
| Usage | Industrial |
| Voltage | 440 V |
| Phase | 3 |
| Feature | NA |
Additional Information:
Approx. Rs 9,50,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Power | 250 kVA |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 1,75,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Power | 20 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 440 V |
| Start Type | Manual Start |
| Structure Type | Silent |
| Speed | 600 rpm |
| Body Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel Tank Capacity | 10 Litres |
| Fuel Consumption (at 100% Load) | 3 Ltr/hr |
Approx. Rs 1,90,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Power | 30 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling System | Water Cooled |
| Voltage | 240 V |
| Start Type | Electric Start |
| Structure Type | Open |
Approx. Rs 9,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Power Rating | 125–200 kVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Noise Level | 65–70 dB |
| Phase | Three Phase |
| Canopy | Acoustic Canopy |
| Cooling System | Water Cooled |
| Voltage | 415 V |
| Speed | 1500 rpm |
| Start Type | Auto Start |
| Usage Application | Industrial |
Providing top-quality Diesel Generator Sets and Electric Motors since 1945 in Mumbai. Experience reliable power solutions tailored to your needs. ??House Of Power Equipments ?? ? #generator sets upto 2875kva ? #ElectricMotors upto 3000hp ? #Power #transformers upto 10mva ? #cables #pumps ? #compressors #gears ? #geared motors ? #cranes #hoist #DELHIWALA'S... providing power solutions since 1??9??4??5?? 75 glorious years of service to the industry!
Approx. Rs 2,10,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Rated Power | 15 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Start Type | Electric Start |
| Rated Voltage | 415 V |
| Usage | Industrial |
| Engine Brand | Cummins |
15KVA Cummins three phase silent stationary diesel genset with Cummins diesel-powered engine and factory fitted alternator of kirloskar make, AC 3PH 415V 50HZ 0.8PF BRUSHLESS ALTERNATOR
along with all its standard accessories viz. Control panel, fuel tank,residential silencer, exhaust bellow, starter, battery charger, all hoses, pipeline, wiring, cabling etc integrated inside the canopy.
Available ready stock in excellent working condition with performance assurance and on-site trouble shooting back-up support.
Free commissioning at site will be done by our expert technicians.
Price- 2L
Approx. Rs 12,00,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Power | 320 kVA |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 4,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Power Rating | 82.5 kVA |
| Phase | 3 Phase |
| Engine Brand | Cummins |
| Brand | Cummins |
| Cooling System | Air Cooled |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
Providing top-quality Diesel Generator Sets and Electric Motors since 1945 in Mumbai. Experience reliable power solutions tailored to your needs. ??House Of Power Equipments ?? ? #generator sets upto 2875kva ? #ElectricMotors upto 3000hp ? #Power #transformers upto 10mva ? #cables #pumps ? #compressors #gears ? #geared motors ? #cranes #hoist #DELHIWALA'S... providing power solutions since 1??9??4??5?? 75 glorious years of service to the industry!
Approx. Rs 12,50,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 58,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Power | 2375KVA |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 2,90,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Power Rating | 30 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Year of Manufacture | 2019 |
| Brand | Cummins |
| Usage Hours | 1000–2000 hours |
| Warranty | 1 Year |
| Genset Type | Silent |
| Ownership | Single Owner |
| Refurbishment Scope | Basic Servicing |
Providing top-quality Diesel Generator Sets and Electric Motors since 1945 in Mumbai. Experience reliable power solutions tailored to your needs. ??House Of Power Equipments ?? ? #generator sets upto 2875kva ? #ElectricMotors upto 3000hp ? #Power #transformers upto 10mva ? #cables #pumps ? #compressors #gears ? #geared motors ? #cranes #hoist #DELHIWALA'S... providing power solutions since 1??9??4??5?? 75 glorious years of service to the industry!
Approx. Rs 1,00,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Power | 15 kVA |
| Country of Origin | Made in India |
Explore More Products
© House of Power Equipments. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited