Mazgaon Road, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAMFH1760Q1ZR
Approx. Rs 27,00,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Power | 750 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling System | Water Cooled |
| Voltage | 415 V |
| Start Type | Electric Start |
| Structure Type | Silent |
| Speed | 1500 rpm |
| Frequency | 50 Hz |
| Body Material | Cast Iron |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 2,70,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 50 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling System | Water Cooled |
| Voltage | 415 V |
| Start Type | Manual Start |
| Structure Type | Silent |
| Speed | 1500 rpm |
| Frequency | 50 Hz |
| Body Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel Tank Capacity | 70 Litres |
| Fuel Consumption (at 100% Load) | 5 Ltr/hr |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 19,00,000 / UnitGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Power | 5000 kVA |
| DG Set Dimensions ( L X B X H) | As per requirement |
| Bore (mm) x Stroke (mm) | As per requirement |
| DG Size L x W | As per requirement |
| Starter Motor Rated Voltage (Dc) | As per requirement |
| Brand | Cummins |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | MS |
Approx. Rs 6,50,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Power | 125 kVA, 125kva |
| Brand | Cummins |
| Phase | Three Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Compliance | CPCB II |
| Enclosure Type | Closed (Silent) |
| Voltage | 415 V |
| Number of Cylinders | 6 Cylinders |
| Fuel Tank Capacity | 150 L |
Approx. Rs 6,55,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power Rating | 89kva |
| Power | 125 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Year of Manufacture | 2020 |
| Brand | Kirloskar |
| Voltage | 415 V |
| Usage Hours | 2000–3000 hours |
| Start Type | Electric Start |
| Structure Type | Silent |
| Warranty | 1 Year |
| Speed | 1500 rpm |
| Cooling System | Water Cooled |
| Frequency | 50 Hz |
| Body Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel Tank Capacity | 150 Litres |
| Fuel Consumption (at 100% Load) | 6 Ltr/hr |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 2,90,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Genset Rating | 30–40 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Manufacture Year | 2019 |
| Engine Model | 6BT Series |
| Usage Hours | 1001–2000 hours |
| Voltage Rating | 440 V |
| Fuel Tank Capacity | Upto 50 L |
| Ownership | Single Owner |
| Warranty Available | Seller Warranty |
Cummins three phase silent stationary diesel genset with Cummins diesel-powered engine and factory fitted alternator
along with all its standard accessories viz. Control panel, fuel tank,residential silencer, exhaust bellow, starter, battery charger, all hoses, pipeline, wiring, cabling etc integrated inside the canopy.
Available ready stock in excellent working condition with performance assurance and on-site trouble shooting back-up support.
Free commissioning at site will be done by our expert technicians.
Price- 2,90,000
Approx. Rs 1,60,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 30 kVA |
| Material | MS |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Feature | Portable |
| Usage | Commercial |
Approx. Rs 2,25,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Power | 20 kVA |
| Compliance | CPCB II |
Approx. Rs 1,95,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Power | 15 kVA |
| Compliance | CPCB II |
Approx. Rs 37,00,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Compliance | CPCB II |
Approx. Rs 2,80,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 30 kVA |
| Compliance | CPCB II |
| Brand | kirloskar |
Additional Information:
Approx. Rs 3,50,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 62.5 kVA |
| Starter Motor Rated Voltage (Dc) | 12 |
| Brand | Greaves |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 2,50,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Power | 25 kVA |
| Compliance | CPCB II |
Approx. Rs 37,00,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Power | 110 kVA |
| Phase | 3-Phase |
| Engine Make | cat caterpillar |
| Model Number | d3508 |
| Genset Brand | caterpillar |
| Power (kVA) | 1010kva |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | MS |
Explore More Products
© House of Power Equipments. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited